TV

„A mű­vé­sze­tek­nek palotája, a kultúrának pajtája is van”
SZARVAS JÓZSEF

PajtaKult TV adás - 1. epizód - Bemutatkozás

Nézd vissza a PajtaKult első magazinműsorát itt, amellyel bemutatkoztunk a TV képernyőjén! Ismerd meg a PajtaKult csapatát; felsorakozik az ötletgazdánk, a három nagykövetünk, az építészünk és a műsorvezetőnk.

Az adásból kiderül, hogy mi a különbség a csevapcsicsa és a pljeskavica között, mit jelent a pajta és mit a csűr, de megválaszoljuk azt is, hogy mi található egy tündérkertben. Megmutatjuk, hogy a régi terekben a népzenén kívül mi mindennek van létjogosultsága, illetve egy Pajta vlogba is belecsöppenünk. A Kaszás Attila Pajtaszínház tulajdonosa pedig mesél közösségépítő tapasztalatairól, illetve arról, miért gondolja, hogy a PajtaKult egy egész hálózattá nőheti ki magát.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 2. epizód - Látogatás Hosszúheténybe, Orfűre és a Fonóba

Hosszúhetényből jelentkezünk. Az adásból kiderül, miért imádjuk az Almalombot, ahol helyi borokat és szezonális ételkölteményeket fogyaszthatunk festői környezetben. Az adásba az Orfűi Malmok területéről egy vlog erejéig jelentkeztünk be, a Fonó Budai Zeneházból pedig a PajtaKult sajtótájékoztató pillanatait elevenítettük fel.

A régi az új jeligére egy istállóból is lehet közösségi tér, illetve láthatunk példát arra, hogy fa, nyersbeton, fém és régi tégla megfér egymás mellett. Ha érdekel, milyen egy XIX. századi malomépület, hogyan lehet az építészetben a régit és az új anyagokat kombinálni, s mellette szívesen hallgatsz nép- és világzenei előadásokat is, ne hagyd ki ezt a részt sem!

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 3. epizód - Látogatás az Őrségbe és a göcseji Tündérkertbe

A harmadik adásunk tiszteletére leesett a hó, ami a varázslatos őriszentpéteri Pajta étteremnek egy plusz mesebeli hatást adott. De nemcsak ott, hanem a göcseji Tündérkertben is a fehér tájban ismerkedhettünk meg a zalai gyümölcsészet és pálinkakultúra alapjaival, s a hozzá kapcsolódó funkcionális építészetből is ízelítőt kaptunk. A modern Pajta étterem hagyományos faszerkezetére üveg burok került, de az Őrségi Nemzeti Park területéről, kétszáz éves épületek mellől is megüzentük: A régi az új.

Kattints a harmadik PajtaKult TV adásra, ha még nem tudod, mi volt Mátyás király kedvenc gyümölcse, hogy mi mindenre jó a csicsóka, hogyan lehet egy konyhán a téli gyökérzöldségeket kreatívan feldobni, mit is az a kástu, illetve hogy mennyire fontos egy előadónak a tér, amelyben zenél.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 4. epizód - Szeged és környéke

Az üllési Pusztaszínházban a népzenétől a blueson keresztül egészen az elektronikus zenéig színes koncert repertoárral találkozhatunk. Meghallgattuk, hogyan szól ott a citera és a moldvai muzsika. Helyi olimpiai bajnok mesélt a pályájáról és arról, hogy került vissza a régióba aktív vízilabdás évei után, híres helyi borász pedig az alföldi borok világába kalauzolt el bennünket.

Betekintettünk egy szegedi táncházba is, de a halászlét és a haltepertőt sem hagytuk ki. Szegedi, kecskeméti, szabadkai és palicsi épületek kapcsán közelebbről ismerkedhettünk meg a szecesszióval. A második hóeséssel gazdagított epizódból kiderül, mi az a vibrafon, hogyan jön létre a fényfestés, ki volt a magyar Gaudí, mely műhelyben készült a kreatív producerünk.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 5. epizód - Mezőkövesd és környéke

Ellátogattunk Matyóföld szívébe, Mezőkövesdre, ahol a bútorfestés, a hímzés és a néptánc szerves része a környék népművészetének. Új, de régi alapokon nyugvó épületek között barangolva ismerkedtünk meg a böjt jelentőségével és az alföldi gasztronómiával. 

Meghallgattuk, hogy szól a világzene a kövesdi Táncpajtában, az egri Bolyki pincészet akusztikájában viszont nemcsak az ének, hanem a bor is megszólalt. Az ötödik PajtaKult adásból kiderült, hogy a matyó nők miért billentették előre tükreiket, milyen szín az öreg kék és a habos piros, hogyan készül a cigánytészta, illetve hogy hogyan fedezte föl Zsóry Lajos a terület gyógyvízkészletét.

Az új mezőkövesdi élő skanzenben megtalálhatóak olyan építészeti emlékek is, amelyek már eltűntek. S ha már építészet, megnéztük a helyi stadiont és a Tisza-tavi Kerékpáros Centrumot is, ahol az építészet komoly feladatai mellet a gyermeki játékosság is helyet kapott. Sőt az ország másik végéről, Orfűről is bejelentkeztünk, ahol megnyílt az ország első pajtapéksége.



Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 6. epizód - Látogatás az Etyek-Budai borvidékre és Erdélybe

A tavasz elején az Etyek-Budai borvidék és Erdély különböző szegletein jártunk. Az etyeki Hernyák Birtokon megtudtuk, hogy a borok mellett milyen italokkal foglalkoznak még. A főváros szőlőskertjének történetén túl, a régi az új mottóra, megmutattuk építészeti szempontból az Anonym Pincét is. Erdélyben pedig a csűrökhöz gyerek kora óta kötődő Esztány Győző építészmérnök mondta el, miért tartja fontosnak, hogy a Székelyföldön megmaradt csűrök új funkciót kapjanak. Gyimesben pedig megmutattuk, hogy miről szól az Öregek bálja. Az adásban olyan autóversenyzőket, műrepülőt és szobrászművészt szólaltattunk meg, akik mind kötődnek Etyekhez. Dresch Mihály, a magyar dzsessz kiemelkedő alakja pedig etyeki borok kóstolása közben árulta el, mi inspirálja igazán, és mit gondol a pajtákról. Illetve a PajtaKult gasztrofelelősétől megtudhattuk, melyik termék az, amelyikkel egy hentest le lehet vizsgázatni.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 7. epizód - Látogatás a Káli-medencébe

A Káli-medencében található, Salföldhöz tudós és művészemberek sokasága kötődik. Itt, ahol a paraszti kultúrából művészfalu lett, bizonyosodtunk meg, hogy nemcsak zenével lehet megtölteni egy pajtát. A helyi fotógalérián, a Pajta Galérián túl ellátogattunk a Folly Arborétumba is, ahol a zöld minden árnyalata megtalálható. Kiderül, hogy ezen a vidéken miért maradhattak máig meg az 1700-as években épült házak. Megtudhattuk, hogy melyik az az építészeti megoldás, ami régen a szegényebb rétegre volt jellemző, mára viszont a régies hatás elérése érdekében alkalmazzák. A zenei vonalat sem engedtük el; Ferenczi György és az Első Pesti Rackák koncertjéből hoztunk ízelítőt, illetve Snétberger Ferenc gitárművész is rendelkezésünkre állt.
Fontos! Az adást nem javasoljuk éhesen végignézni, ugyanis a Káli-medence három emblematikus éttermét is kipróbáltuk! Design elemek és textúra úgy a tányéron, mint az építészetben.
 

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 8. epizód - Orfű és környéke

Többnyire Orfűn forgott nyolcadik adásunk. A helyszínhez és a tavaszhoz passzoló ételek mellett sok érdekességet tudtunk meg a Fishing on Orfűről, a Levendula Porta és Pajtaszínházról, a tekeresi védett utcasoron található épületekről, a Medvehagyma Házról és a cserkúti MACSEK Malom és Műhelyházról.
Gasztronómiai kalandozásunk sztárja a zöldspárga hollandi mártással, de sváb reggelit is kóstoltunk ehető virágokkal tálalva. Megtudtuk, hogy honnan terjedt el országszerte a medvehagyma, hogy az Orfűi Malmok Pékműhelyének szabadkéményes konyhájában mitől nem lesz kormos a kenyér, és hogy mit árul el a pajta elhelyezkedése építőjéről.
Kocsiszínből színház, pajtában könnyűzene. Egy terület néprajzi kultúrája mint marketing befolyásoló tényező. Grund vagy stadion. Játékosság és humor az építészetben. Az ötven éves táncházmozgalom Széken, alternatív irányzatok Orfűn. Szép koncertfelvételek és jó borok.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 9. epizód - Látogatás Tatára és a Hangistállóba

A nyarat Budapesthez közel, vásári forgataggal, koncertekkel, sporttal és persze régi épületekkel köszöntöttük.

Építészünk rutinos golfozó, így egy szénapajta mellett üzemelő golfpályán mutatta be a golfütő fogását, használatát. A tatai Remeteségpuszta legrégebbi épülete, nemcsak ma lát el rendezvény funkciót, régebb aratóbálok helyszínéül is szolgált.

Mitől van szép színe a chedarnak, melyik méz jó a refluxra, és mit jelent a savókaramell? A nagyegyházai Hangistálló éves Sajtmajálisán megkaptuk a válaszokat. Kiderült, hogy van egy sajtkészítési technika, ami a magyaroknál kifejezetten, a franciáknál egyáltalán nem ismert, illetve hogy a díjak, elismerések ellenére, miért nem annyira ismert a móri bor.

Az adásból kiderül, miért lettek bizonyos pajtákon, istállókon kovácsoltvas díszes kerítések. Hoztunk pajtapéldát esküvőhelyszínre, a zsákfalvak nyugalmára, komolyzenét és mesekoncertet hallgattunk, illetve Szokolay Dongó Balázs mesélt a művészetéről fúvós hangszereken innen és túl.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 10. epizód - Szabadka és környéke

Úgy gondoljuk, hogy Szabadka és környéke érdemes a bemutatásra, kulturális kisugárzása a mai napig jelentős. A DombosFest az egyike a Pajta On Fest turnénk fesztiváljainak, amelyet már 22. éve löszfal-tövi csodaként emlegetnek, több ezer embernek kínál kultúrafogyasztást. Borászkodás, fagylalt, plejskavica, buli, találkozások, szecesszió, a magyar kultúra páratlan darabjai - ez jellemzi a 10. TV adásunkat.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 11. epizód - Vidéki fesztiválok, Balaton-felvidék és Vöröstó

A nyár a pajtalátogatások mellett a fesztiválozásról is szólt, hiszen az ország számos pontján, meseszép természeti környezetben zenei fesztiválok sora várt. A 11. adásunkban elkalauzolunk Titeket néhány vidéki fesztiválra, a Balaton-felvidékre, illetve Vöröstóra, melynek szelleme rendkívül intenzív és tetten érhető.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 12. epizód - Tata és környéke

Visszanézve a 12. TV adásunkat, Tata belvárosában gasztronómiai jellegű körutazáson vehettek részt velünk. Lakatos Róbert hegedűművésszel ahol is tartalmasat beszélgettünk, majd a zenéjébe is belehallgathattunk az őriszentpéteri Pajta étteremben, aminek a magával ragadó stílusával még mindig nem tudunk betelni. Keck Mária flamenco művész csodaszép előadása is biztosan maradandó élmény mindannyiunk számára.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 2. évad 1. epizód - Balatonszepezd és környéke

Ebben a hónapban elérkeztünk a TV adások második évadjához, ami nem jelent mást, minthogy már egy éve jelen vagyunk a HírTv képernyőjén! Reméljük, hogy továbbra is velünk tartotok és néztek minket minden hónap utolsó vasárnapján. Ezúttal Balatonszepezdre látogattunk, valamint betekintést nyerhettünk a veszprémi Wine&Gourmet Fesztiválba. Novotny Antal műsorunkban Karikás Krisztával, a Villa Chez les Amis tulajdonosával alkotott nekünk egy kis finomságot, természetesen helyi alapanyagokból. Kolonics Károly borász is fogadott minket a Somló dél-keleti oldalán, az Apátság-dűlőben található pincészetükben. Beszélgettünk a szüretről, a borászkodásról és a Kolonics Pincészetről, amely összességében 9 hektáron gazdálkodik, területe olaszrizling, juhfark és hárslevelű szőlővel van betelepítve. Vendégünk volt Cserhalmi György, a Nemzet Művésze is, akivel a Balatonról és a balatoni életérzésről beszélgetünk.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás - 2. évad 2. epizód - Körutazás Turától Krakkóig

A novemberi TV adásunkban egy körutazásra invitáltuk a nézőket, amely Turáról indult, ellátogattunk Miskolcig, valamint Eger mellé is. Szó volt kávépörkölésről, gasztronómiáról, művészetről, zenéről, építészetről. Átléptük az országhatárt is, Krakkóba utaztunk, ahol a Fonó Klub egyik eseményéről jelentkeztünk. A Csűrdöngölő Alkotó és Rendezvényházban Pintér Zsolttal, a pajta tulajdonosával is beszélgettünk, aki családjával hozta létre a Csűrdöngölő Alkotó és Rendezvényházat, amely otthont ad kézműves, néptáncos és népmesés foglalkozásoknak, színvonalas művészeti előadásoknak. Dr. Pottyondi Ákos gyógynövény-túravezető Szabó Gyuri bácsi első Bükkszentkereszten található gyógynövénykertjéről is mesélt. A Ház nemcsak exkluzív szálláskínálatával emelkedik a versenytársai fölé, a pluszt a helyi pörkölésnek köszönheti, amely kivételes ízvilágot kölcsönöz minden csésze kávénak. Lillafüreden Tóth Zoltán építész szakemberünk mesélt nekünk a mesebeli környezetben, a Bükk ölelésében elhelyezkedő Kastélyszálló építészeti, turisztikai jelentőségéről és a történetéről. A kilátás a Hámori-tóra nyílik, amely Lillafüred egyik legnépszerűbb látnivalója. PajtaKult nagyköveteink, Paár Julcsi, Kubinyi Julcsi és Laposa Julcsi kipróbálták a csónakázási lehetőséget is, miközben gondolatban a Közép-európai vizek felé eveztek.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás 2. évad 3. epizód - Az év zárása

Idén először rendezték meg a hagyományos Pannon Karácsony Ünnepi Nagykóstolót a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen, ahol 33 borászat ünnepi tételeit kóstolhattuk.

A decemberi TV adásunkban láthattunk egy kis betekintést az eseménybe, ahol Dr. Lőrincz Györggyel, a St. Andrea Szőlőbirtok vezetőjével, borászával is beszélgettünk, és természetesen koccintottunk is. A vendégünk volt többek között Gerendai Károly, az ország egyik legismertebb rendezvényszervezője is, akivel a gyönyörű BOTANIQ Turai Kastélyban beszélgettünk, majd ellátogattunk Győrbe is.

Év végi adásunkban összegyűjtöttünk néhány emlékezetes pillanatot az elmúlt egy évből, hiszen nagyon tartalmas évet zártunk. Hálásak vagyunk az újabb együttműködésekért, a közös programokért, a tartalmas beszélgetésekért, a színvonalas előadásokért, az élményekért és azért, hogy együtt, egyre többen, közös erővel építhetjük a vidéki közösségeket, fedezhetjük fel hazánk kulturális kincseit! Köszönjük, hogy velünk tartottatok!

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás 2. évad 4. epizód - Kápolnásnyék és környéke

Csapatunkkal a januári TV adásunkban Kápolnásnyékről jelentkeztünk. A Liszt Művészház egy jeles konferenciának adott otthont, amely többek között a pajtákkal, az új kulturális terekkel foglalkozott. Horváth Lászlónak, a PajtaKult kulturális igazgatójának a puritán terek újraélesztése témájú előadásába is belehallgathattunk. Rodics Eszterrel, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnökével és Rodics Gergellyel, az Agri-Cultura-Natura Transylvaniae Egyesület elnökével is tartalmasat beszélgettünk a Liszt Művészház gyönyörű épületénél. Laposa Julianna pajta nagykövetünk Csapláros Andreával, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségenek elnökével, a Savaria Múzeum igazgatójával beszélgetett, illetve Kubinyi Júlia pajta nagykövetünk Novák Péter színész, műsorvezetővel beszélgetett a pajtákról, a pajta életérzésről, a puritán terekről. L Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója is vendégünk volt, valamint Kocsis Enikővel és Fitos Dezsővel, a Fitos Dezső Társulat művészeti vezetőivel beszélgetett Mezei Dániel műsorvezetőnk, betekinthettünk a táncpróbákba, megtudhattuk, hogy hogyan készülnek 2023-as évre, mik a céljaik. Paár Julianna pajta nagykövetünket kérdeztük a munkásságáról, hogy hogyan tudja összehangolni a zeneterápiát, az előadó művészetet és az ezzel kapcsolatos teendőket. Novotny Antal, azaz Katlan Tóni, a PajtaKult gasztro felelőse ismét különleges ételeket készített nekünk, amelyhez szívet, tüdőt, májat és vesét is felhasznált. Vajon mi készült, és hogyan?! A januári TV adásunkból minden kiderül, amelyet itt nézhettek vissza!  

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás 2. évad 5. epizód - Látogatás Mohácsra

A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása, a busójárás idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. A PajtaKult Csapatával mi is részt vettünk ezen a jeles eseményen, a februári TV adásunkban betekintést nyerhettek Magyarország legnagyobb farsangi karneváljába.

A busójárásról haza is hozhattunk egy kis élményt, egy igazi busómaszkot, amelyet Kisfarsang napján kaptunk a PajtaKult országos hálózat részeként működő mohácsi KultúrKikötő átadásán. Az ötletgazdája és tulajdonosa Baráth Gábor. A pajta megnyitásával egy újabb kulturális színtérrel gyarapodott a város.

Trunk Jánost is elcsíptük egy rövid beszélgetésre, aki busóbabot készített. Hogy mi is ez az étel, azt adásunkból megtudhatjátok. A Poklade Zenekar egy mohácsi csapat, akik fontos résztvevői a busójárásnak. A télűzés előtt elcsíptük őket egy kis muzsikálásra. Mohácsi autentikus nótákat játszottak a Mohácsi Selyemgyárban. Tóth Zoltán, a PajtaKult építész szakembere Dombai Gyulával, a Selyemgyár építészével is beszélgetett.

TV adásunkban V. Németh Zsolt, a magyar értékek védelméért felelős miniszterelnöki biztos is vendégünk volt, illetve Öhlmüller Eszterrel, a Magtár villa tulajdonosával is beszélgettünk.

Kattints a képre a videóért!

PajtaKult TV adás 2. évad 6. epizód - Makó és környéke

Aki lemaradt volna a PajtaKult márciusi adásáról, az itt visszanézheti. Dél-alföldre látogattunk, pontosabban Makót és környékét vettük célba Csapatunkkal. Zene, tánc, gasztronómia, építészet, kultúra, beszélgetések – és a szokásos jókedv! Műsorunkban Makó főépítészével, Csernyus Lőrinccel is beszélget Horváth László, a PajtaKult kulturális igazgatója. A fő téma: Makó és Makovecz. Makovecz Imrének talán sehol máshol nincs annyi jelentős épülete egy helyen, mint Makón. Mezőségi ritka magyar néptáncot is láthatunk Berecz Istvántól és barátaitól, egészen más köntösben, mint ahogyan megszokhattuk! Melyik sorozat jut a táncról eszetekbe?

Kattints a képre a videóért!

1. MAX4 TV adás - Határtalan kultúra

Nagy örömünkre áprilistól a PajtaKult a MAX4 csatornán is jelen lesz kéthetente, ahol szintén izgalmas körutazásokra fogjuk invitálni Csapatunkkal a nézőket. Novotny Antal különleges receptekkel készült már az első adásban is, emellett a határon túlra is ellátogatunk. A videóból kiderül, hogy hova!

Vajon létezik olyan, hogy Közép-európai életérzés? Lehet beszélni határtalan kultúráról? Hallgassátok meg, hogy Csapatunk férfi tagjai, Horváth László, Tóth Zoltán és Mezei Dániel mit gondolnak a kérdésekről! Adásunkban Zoran Vukić, Magyarország tiszteletbeli nagykövete is kifejtette a gondolatait a témáról.
 

Kattints a képre a videóért!

2. MAX4 TV adás - Látogatás az Őrségbe

A PajtaKult második MAX4 TV adásában elkalauzoljuk a nézőket a megunhatatlan Őrségbe. Nyitott portákhoz látogatunk el, amelyeken keresztül szeretnénk átadni az őrségi ízeket, élményeket. A nyitott portákat járva rengeteg mesterrel találkoztunk. A kézművesség az önkifejezés egyik eszköze, ami az alkotás örömét és a közösséghez tartozás élményét nyújtja. Csodálatos volt látni, hogy a mai napig lelkesen dolgoznak a kovácsműhelyekben, a fazekasműhelyekben, ebben lelik a mesterek az örömüket. Vendégünk volt Sülyi Péter is, akivel sok érdekes témát érintettünk, például hogy hogyan is lett istállóból pajtaszínház.

 

Kattints a képre a videóért!

3. MAX4 TV adás - Kirándulás Göcsej és Muravidék környékén

A harmadik MAX4 TV adásunk során a szlovén határ közelében kirándultunk, Göcsej és Muravidék környékén. A zalai dombok között autóztunk, megcsodáltuk a gyönyörű tájat, kóstoltunk finom italokat, jókat beszélgettünk. Kovács Gyula erdész, a régi magyar gyümölcsfajták őrzőjének kertjében megnézhettük a rügyező gyümölcsfákat egy tartalmas beszélgetés közben, Laposa Julcsi pedig dalra is fakadt Ifj. Horváth Károly népzenésszel. Ellátogattunk a Cuk Borházba, ahol Cuk Éva, a borház tulajdonosa mesélt nekünk a hely történetéről, és nem utolsó sorban, nagyon finom borokat, pezsgőket is kóstolhattunk. Ha erre jártok, mindenképpen látogassatok el ide, csodálatos hely!

Kattints a képre a videóért!

Kapcsolat

Szükséges megadnia!

Szükséges megadnia!

Szükséges megadnia!

0/300

Szükséges megadnia!